Παρτιζάν - ΑΕΚ 93-60

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να «σοκάρει» την Παρτιζάν και η σέρβικη ομάδα πανηγύρισε τη νίκη με 93-60 στο πρώτο φιλικό της «Βασίλισσας» στο Βελιγράδι.

Στο Βελιγράδι, η ΑΕΚ Betsson αντιμετώπισε την Παρτιζάν και ηττήθηκε με 93-60.

Η διαφορά ανάμεσα στους δύο συλλόγους να ήταν μεγάλη στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο στο πρώτο μισό της αναμέτρησης ο «δικέφαλος» είχε μπορέσει να διατηρηθεί σε σχετικά μικρή απόσταση, πηγαίνοντας μάλιστα στα αποδυτήρια με το σκορ στο 51-49.

Η διαφορά ποιότητας ωστόσο με τον σύλλογο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν μεγάλη με αποτέλεσμα οι «Σέρβοι» να καθαρίσουν το παιχνίδι στο τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο. Μάλιστα στην τρίτη περίοδο, η «Βασίλισσα» κατάφερε να βάλει μόλις 8 πόντους.

Ο Ντράγκαν Σάκοτα θα μπορέσει να δοκιμάσει την ομάδα του σε ένα ακόμη φιλικά στο Βελιγράδι, κόντρα στην Παρί (14/9) αλλά και στο πολύ μεγάλο φιλικό με αντίπαλο τη Φενέρμπαχτσε στο κλειστό της Φυλής, την Τρίτη (17/9).

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 51-49, 78-57, 93-60