Ισοπαλία και αποκλεισμός για για Μεξικό! (vid)

Βασικός ο Πινέδα, αποκλείστηκε το Μεξικό μετά την ισοπαλία με Εκουαδόρ

Με τον άσο της ΑΕΚ στο αρχικό σχήμα, οι Μεξικανοί δεν νίκησαν, 0-0 το Εκουαδόρ, και έμειναν εκτός συνέχειας του Copa America- Το VAR είπε «όχι» στο Μεξικό, για πέναλτι στο 100ο λεπτό

Μεξικό-Εκουαδόρ 0-0

Για τρίτη φορά, στις έντεκα τελευταίες προσπάθειες, το Μεξικό δεν κατάφερε να περάσει στα νοκ άουτ του Copa America. Τα ξημερώματα, για τη τρίτη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου, οι Μεξικανοί έμειναν στο 0-0 με το Εκουαδόρ και αποκλείστηκαν, με τέσσερις βαθμούς, αφού, στην ισοβαθμία, το Εκουαδόρ υπερίσχυσε. Ξεκίνησε βασικός ο Ορμπελίν Πινέδα, με τον άσο της ΑΕΚ να αντικαθίσταται στο 67ο λεπτό.

Στην Αριζόνα, το Μεξικό μπήκε νευρικά στο ματς, γνωρίζοντας πως θέλει μόνο νίκη, και, πριν το πρώτο δεκάλεπτο, ο αρχηγός Μόντες είχε δεχτεί κίτρινη κάρτα.

Οι δυνατές μονομαχίες ήταν το βασικό χαρακτηριστικό της αναμέτρησης, με την καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους να ανήκει στο Εκουαδόρ. Ο Παέζ εκτέλεσε φάουλ, ο Μεξικανός γκολκίπερ Γκονζάλες ακούμπησε την μπάλα και εκείνη βρήκε στο δοκάρι. Οι Μεξικανοί ολοκλήρωσαν το πρώτο 45λεπτο χωρις σουτ στον στόχο. Στην επανάληψη, το Μεξικό έδειχνε πιο απειλητικό και, μάλιστα, δυο φορές, το VAR στέρησε από τους Μεξικανούς την δυνατότητα να στήσουν την μπάλα στην άσπρη βούλα για εκτέλεση πέναλτι.

Ο Σαντιάγκο Γκονζάλες σημάδεψε το δοκάρι και, στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων, ξανά το VAR έκρινε πως δεν πρέπει να δοθεί πέναλτι σε βάρος του Εκουαδόρ. Το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε, με το Εκουαδόρ να κλείνει ραντεβού με την Αργεντινή, αφού κατάφερε, για τρίτη φορά σε δέκα προσπάθειες, να βρεθεί στους "8" του Copa America.

ΜΕΞΙΚΟ: Γκονζάλες, Χόρχε Σάντσες, Μόντες, Βάσκεθ, Αρτεάγκα (90'+1' Βέγκα), Πινέδα (67' Μαρτίνες), Τσάβες, Ρόμο (85' Έρικ Σάντσες), Κινόνες (86' Κορτίζο), Χουέρτα (67' Αντούνια), Χιμένες

ΕΚΟΥΑΔΟΡ: Ντομίνγκες, Πρεσιάδο (90' Ουρτάδο), Τόρες, Πάτσο, Χινκαπίε, Φράνκο, Καϊσέδο, Ροντρίγκες (67' Γκρουέζο), Παέζ (67' Μίντα), Σαρμιέντο (76' Μένια), Βαλένσια