Header Ads

Αυτή είναι η αντίπαλος της ΑΕΚ το 2ο προκριματικό του Conference League!

H Ίντερ ντ’ Εσκάλδες από την Ανδόρα είναι τελικά η αντίπαλος της ΑΕΚ στον 2ο προκριματικό του Conference League. Διέλυσε με 5-1 τη Βελέζ και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου ματς στη Βοσνία πήρε το εισιτήριο και την επόμενη Τετάρτη (24/7) θα έρθει στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι στο 39’ με τον Χάσκιτς (το έβγαλε ο γκολκίπερ της Ίντερ) και στο 44’ η ομάδα από την Ανδόρα άνοιξε το σκορ με τον Γκιγιόμ Λόπεθ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0. Η Βελέζ κατάφερε να μειώσει νωρίς στο δεύτερο μέρος καθώς στο 53’ σκόραρε με τον Όριτς. Οι γηπεδούχοι όμως απάντησαν και τέσσερα λεπτά μετά έγραψαν το 3-1 με τον Μπερλανγκά. Τη σφραγίδα της πρόκρισης έβαλε ο ίδιος παίκτης στο 84’ (4-1) και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 92ο λεπτό ο Αντρέου.

Την προηγούμενη σεζόν η Ίντερ πήρε τη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα (3 βαθμούς πίσω από τη Σάντα Κολόμα) και έτσι βρέθηκε στο Conference League.
Ακολουθήστε το AEK Fans Blog στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις