Header Ads

Με Ντινάμο Ζάγκρεμπ η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ κόντρα στην Ντινάμο Ζάγκρεμπ στον 3ο προκριματικό του Champions League..

Η Ντίναμο Ζάγκρεμπ έκανε το καθήκον της, επικράτησε για δεύτερη φορά της Αστανά και προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

Η Ντίναμο Ζάγκρεμπ διπλασίασε τις νίκες της κόντρα στην Αστανά και με το 2-0 στο Καζακστάν κλείδωσε την παρουσία της στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, απέναντι στην ΑΕΚ.

Οι Κροάτες είχαν επικρατήσει με 4-0 στο πρώτο παιχνίδι και απλά ήθελαν να διατηρήσουν το προβάδισμα εκτός έδρας. Στο 24ο λεπτό, σε μία αναμπουμπούλα στην περιοχή κι έπειτα από σουτ του Μαχίρ Εμρελί, η μπάλα κόντραρε στον Αλεκσάντρ Μαρότσκιν και κατέληξε στα δίχτυα των γηπεδούχων.

Η αποστολή της Ντίναμο έγινε πιο εύκολη και παρότι η Αστανά είχε αρκετές τελικές στη διάρκεια του αγώνα, δεν κατάφερε να πάρει έστω την ισοπαλία απέναντι στους Κροάτες. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Αντόνιο Μάριν στο 89ο λεπτό της συνάντησης.

Η πρώτη αναμέτρηση με την ΑΕΚ θα διεξαχθεί την Τρίτη 8 ή την Τετάρτη 9 Αυγούστου στην "OPAP Arena" και η δεύτερη μία εβδομάδα αργότερα στο "Μάκσιμιρ".