Europa League: Ιστορική νίκη ΑΠΟΕΛ!

Ο ΑΠΟΕΛ εκτόξευσε την Κύπρο στο ranking της UEFA νικώντας και τη Σεβίλλη (1-0), ενώ η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης προκρίθηκε στους "32" έπειτα από θρίλερ.
Θρίαμβος για ΑΠΟΕΛ!

Η πρόκριση στην επόμενη φάση ήταν ήδη γεγονός για τους Κύπριους, οι οποίοι υποδέχθηκαν την 1η Σεβίλλη στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου και τη νίκησαν!

Οι Ισπανοί έχασαν πέναλτι στο 57' με τον Νταμπούρ και λίγα λεπτά μετά, στο 61', ο Σάβιτς βρήκε δίχτυα και άνοιξε το σκορ για τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος κράτησε το 1-0 ως το τέλος.

Οσο για το άλλο ματς του ομίλου, το οποίο δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον, Καραμπάχ και Ντουντελάνζ έμειναν στο 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 63' με τον Μπουγκρινέ, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις με τον Γκέγιε και... ραντεβού του χρόνου πάλι.